W Indiach - o pobycie z dziećmi w Mysore, stolicy jogi. O rodzinie, ciele, jodze, ajurwedzie, kulturze hinduskiej, tybetańskiej, pracy z ciałem, masażu. Z punktu widzenia: artystki, bioenergoterapeutki, antropologa, rodziców, masażystów i adeptów jogi.

O nas

Dharma - Joga Ajurweda Masaże Jogiczne

TAJSKI MASAŻ JOGICZNY - AJURWEDYCZNA PRACA Z CIAŁEM

DHARMA NA FACEBOOKU

Nasza lista mailowa

Twój email


RSS
poniedziałek, 22 grudnia 2008
BNS IYENGAR & BKS IYENGAR - czyli co nowego u nas w Indiach

Ostatnio pozwoliliśmy sobie na dłuższą przerwę w naszych relacjach. Na czym to skończyliśmy, acha był to bakrid. ale to już przeszłość. Teraz wielkimi krokami zbliżają się święta. W chrześcijańskich kościołach śpiewają psalmy coraz głośniej. a w sklepach pokazały się asortymenty bożo narodzeniowe. Barnaba zaliczył świąteczną imprezę w przedszkolu. był Mikołaj, rozdał prezenty no i impreza, muzyka, chipsy, słodycze. Z czego wynika, ze był zachwycony.

barnaś w przedszkolu z jackiem  barnaba w przedszkolu 

 

 Sri B.N.S. Iyengar

Nie zdążyliśmy się pochwalić, że rozpoczęliśmy na początku miesiąca praktykę u szanownego B.N.S. Iyengara z Mysore. Sekwencja nieco odmienna od tej u P.Joisa jak i tej ktorej uczyliśmy się u Ajaya Kumara. Przede wszystkim to że jest to sesja prowadzona pod jego dyktando. Jego słowa rozpraszają przeszkody i praktyka płynie niewiarygodnie szybko i bezpiecznie. Umysł jest skupiony, a miejsce jego szkoły to przeżycie "mistyczne". Yogashala znajduje się w Parakala Mutt, dużej świątyni przy pałacu Jaganmoh. BNS Iyengar jest uczniem zarówno Sri T.Krishmacharyi and Sri K Pattabhi Jois. Pan Iyengar ma 83 lata i radzi sobie znakomicie na sali. W 1984 roku po licznych pielgrzymkach do świętych miejsc Indii i wieloletnim odosobnieniu w swej rodzinnej wiosce został poproszony przez Swamiego z Parakala Mutt aby poprowdził szkołę jogi. Został mianowany tytułem Yogavisharda przez maharadżę Mysore, a w 2000 roku tytułem Yoratna.

patanjala yogashala   Sri B.N.S. Iyengar

 

Pierwsze nasze spotkanie totalnie nas do niego przekonało. Ma świetlistą energię nauczyciela. Mówi o sobie, że ma akademickie podejście do jogi, poparte wykształceniem w sanskrycie i pismach wedyjskich. , I rzeczywiście może budzić szacunek. Za każdym razem kiedy go Monia widziała, mówiła w zachwycie że ma ten rodzaj światlistego ciała, niesamowitą energię. Zarówno Monia jak i Kasia, która ostatnio nas odwiedziła, reagowały oczyszczającą potrzebą płaczu, prawie. Może jestem bardziej krnąbrny i nie widzę świetlistej powłoki, ani nie chce mi się płakać, ale z pewnością zamieram w skupieniu, aby móc wsłuchać się w jego mowę. Ważę słowa,czując duży szacunek wobec naszego nauczyciela. I to nie dla samej praktyki lecz właśnie dla niego tu jesteśmy. Praktyka jest tu czymś nowym. Jest otwierająca. Mimo, że wiatr chula po zakurzonej sali, to słowa , które nadają rytm naszym winjasom, jego obecność i dyscyplina- to sprawia, że miękniesz i poddajesz się , a przede wszystkim twój umysł.Człowiek pokornieje pod jego dyktandem.

Pokrótce przekazał nam na wstępie, że musimy praktykować jogę, aby pokonać naturę, aby pokonać cykl kolejnych narodzin. Aby tego dokonać musimy połączyć nasze małe ja - nasze ego z jaźnią kosmiczną - dużym Ja. Na tym planie nie ma bogów, płci - jest woda naszego ciała, którą podgrzewamy przez naszą praktykę asan do 96 stopni aby przemienić ją w parę, przemieniając ją w siłę życiową. To oczyszcza ciało i duszę. To co jest potrzebne do rozwoju w jodze, to zdrowie, długowieczność i spokój umysłu - mówi pan Iyengar. Jest on jak doktor. Joga ma oczyścić ciało i umysł. Na planie fizycznym uzdrawia ciało przez podgrzanie wody i wydalenia zanieczyszczeń ciała przez pot. Stopniowo pot będzie tracił zapach, aż stanie się bezwonny, co świadczy o naszej czystości ciała. Na planie umysłu i duszy musimy oczyścić się z grzechów i karmy poprzednich wcieleń przez medytację i pranajamę, której również uczy na równi z lekcjami filozofii jogi.  

Jego sekwencja asan nazywana Asztanga Winjasa Jogą mówi się że jest gdzieś pomiędzy ściśle wyznaczonymi seriami K.P Joisa a osobistą sekwencją TKV Desinkara, syna Krishnamaczarji. Pan Iyengar podchodzi do praktyki asan jako jednej z gałęzi klasycznej asztangi Patanjaliego. Uważa, że zdolność wykonania  dwóch pierwszych serii jest wystarczająca dla większości praktykujących. Po czym powinni włożyć więcej wysiłku w bardziej duchowo ważniejsze gałęzie jak pranayama i medytacja.

 

 B.K.S. Iyengar

 Ostatnio w piątek miasto królów odwidził inny Iyengar - BKS z Puny. Razem ze swoimi studentami,wtłoczonych do 9 autobusów odbył swoją urodzinową (90lat) podróż w rodzinne strony.W urodzinowym prezencie zaadoptował jednego z tygrysów , trzymanych w mysorskim zoo. Wybieraliśmy się na spotkanie z nim. Ze swojej strony dzięki Asia za telefon:) Niestety nie udało nam się. Praktyka, życie rodzinne ... cóż może przy następnych urodzinach damy radę, może na 100tnych.

 

bks iyengar adoptuje tygrysa z mysroskiego zoo

 

Były ostatnio również podróże. Wybraliśmy się na wycieczkę dookoła chamundi hill, gdzie ostatnio rabują. Słyszeliśmy już o dwóch wypadkach, kiedy na pędzącym motorze, podjeżdżają mili chłopcy i nagle cap, łapią za torebkę albo aparat, wyszarpują, co często kończy się upadkiem i poturbowaniem , a oni w prują z uśmiechem w siną dal. także miejcie to na uwadze wybierając się w te okolice.

 

monika z widokiem na okolice chamundi hill
 
 
Było też gotowanie z Nileshem, o czym więcej będzie w zakładce z jedzeniem.Możecie cieszyć się naszymi nowymi galeriam foto poświęconymi sztuce, jodze i jedzeniu. Aby wejść wystarczy kliknąć w linki umieszczone w lewym boksie.
 

 

14:37, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 grudnia 2008
BAKRID muzułmańskie święto

Kolejny raz jesteśmy świadkami Bakridu. To święto trwa 3 dni, pierwszy czyli dzisiaj jest uznanym za świętem państwowym, także Barnaś ma dzisiaj wolne i nie idzie do przedszkola. Poprzednim razem spedzaliśmy ten dzień w Nowym Bombaju, także więcej o tym święcie możecie się dowiedzieć z naszego grudniowego archiwum. Po krótce wygląda ono tak: o 10tej jest namas - specjalna modlitwa bakrid. Po powrocie z meczetów zarzynają owce lub kozy, a mięso rozdają najpierw rodzinie, sąsiadom i dalszym krewnym oraz ubogim.

11:10, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 grudnia 2008
Mysore, Indie: Codzienne życie, śmiech i łzy.

Udało już się nam urządzić. Uporaliśmy się z urządzaniem domu, instalacją telefonu i internetu. Powróciliśmy do codziennego rytmu. Pobudka o 5 rano. O 5:45 praktyka, później kąpiel, śniadanie. O 9:30 Barnaś chodzi do przeszkola. Znaleźliśmy super miejsce, bardzo przypominające swoim programem jego polskie steinerowskie przedszkole. Mają rozmaite zajęcia plastyczne, muzyczne, opowiadania, naukę szlokas - śpiewanie sankryckich wersetów, nauka hindi, nauka pływania. Dziś wystawili stragany z warzywami. Dzieci siedziały i handlowały. Jak na indyjskie warunki jest to bardzo małe przedszkole. W sumie około 30 dzieci. Barnaś zasmakował w indyjskiej kuchni serwowanej w przedszkolu, co jak na niejadka jest niebywałe. Czuje się tam dobrze. Przedszole jest prowadzone po angielsku, także cieszymy się, że będzie mógł dalej chłonąć język i zbliżać się przez przedszolne przyjaźnie do indyjskiej kultury. Możliwości edukacyjne w Indiach przewyższają o niebo polskie realia i są również niebywale tanie. Myśląc o edukacji Barnaby wciąż zastanawiamy się, że mieszkanie w Indiach i stała edukacja byłaby dla niego niezłą szansą. Oprócz angielskiego i wyboru rozmoitych zajęć szkolnych, dodtkowymi atuatami są cierpliwość, spokój, opanowanie zarówno nauczycieli jak i dzieci uczących się tutaj.

hive

W Indiach nie może zabraknąć również masaży. Choć dzieciaki przepadają wprost za uciskami i rozciąganiem tajskiego masażu, to również cieszą się na myśl ajurwedyjskiego masażu. Cieszymy się ponownie, że mamy pod ręką bogaty wybór ajurwedyjskich naturalnych olejów. Dla dzieci szczególnie polecamy ghee i neem oil (czyli olej kasztanowy), czasami również sięgamy po olej z miąższu kokosowego. Nie tylko dzieciom przydają się oleje. Po rozpoczętej praktyce asztangi jogi, sięgamy często po oleje regenerujące i tonizujące wysiłek fizyczny takie jak mahanarajan taila.

 

jak to w Indiach - masaż codziennie

Pełnię szczęścia naszego domu wypełniła winjasa - miesięczny kotek przyniesiony przez naszego gospodarza, który niestety nie potrafił się nim zająć i oddał kota pod naszą opiekę. Winjasa wypełniała atmosferę radością swoim kocim temperamentem, wszystkiego ciekawa i zwinna. Krótko jednak trwała ta radość. Szybko powróciła smutna prawda o naszym istnieniu na tym padole samsary - cierpienia. W Indiach widać gołym okiem prawo natury, że albo zjadasz, albo zostajesz zjedzony. Winjasę spotkał smutny los bycia ofiarą. Jak się wkrótce dowiedzieliśmy kocury z okolicy, bynajmniej nie o miłej aparycji, jak to się zdarza naszym polskim kocurkom - patrolują teren w poszukiwaniu małych kociąt, aby je eliminować. Chwila nieuwagi, podczas wieczornej drzemki na zewnątrz domu przypłaciliśmy okaleczeniem naszego kotka. Naruszony nerw przykręgosłupowy pozbawił jej czucia w tylnych kończynach. Weterynarz oznajmił, że potrzebna jest rehabilitacja, także dobrze trafiła i może za jakiś czas dojdzie do siebie, lecz niczego nie gwarantuje. W ten sposób mamy dwójkę niepełnosprawnych dzieci w domu. Pozbawione możliwości ruchu Zoja i Winjasa spędzają posiadówy i drzemki razem.

Długo nie zwlekaliśmy z pielgrzymką na pobliskie wzgórze. 1001 schodów, tyle ile imion mają hinduskie bóstwa,  wykutych w kamieniu wiodą ku szczytowi. Wejście pod górę jak na każde miejsce pielgrzykowe, sprawia że nasza karma oczyszcza się, a nasze grzechy zostają odpokutowane. Tu bardzo się to czuje. Miejsce przepełnione jest mocą. Pocztyjacie wcześniejsze nasze wypociny o chamundi, które od tysięcy lat ma w opiece tutejszą społeczność. 

 

 

11:13, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 grudnia 2008
PRZYJACIELE
Tomek z Santoshy na schodach Mahabaleswara temple z XIII w.
 
Monika z Tanu,Kriszną i Nileszem w Sthalam8 yoga shala
08:05, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
Indie, Mysore: Zadamawianie sie
Już zdąrzyło upłynąc nieco czasu. My się zadamawiamy w nowym mieszkaniu, a w Indiach działo się ostatnio niezbyt przyjemnie. Wiadomości o zamachach przyjęliśmy z niedowiarą, że w takim centrum biznesu i kultury mogły mieć miejsce akcje zbrojne. Z drugiej strony uspokojeni przez przyjaciela z mumbai, że sytuacja jest stabilna, aczkolwiek to wszystko wygląda ...very bad, a ludzie są zmartwieni, rozżaleni, że władze dopuściły do zamachu, itp. Wszyscy w Indiach są jeżeli w ogóle tak powiedzieć, przyzwyczajeni do zamachów. Podczas naszej pierwszej podróży do Indii, właśnie gościliśmy w muzułmańskiej mieścinie ukrytej w himalajach na pograniczu kaszmiru i ladakhu, gdzie utknęliśmy, gdyż przedłużał się remont dróg. Tam właśnie spędziliśmy pamiętny 11 września, podczas ataków na WTC. Lokalna społeczność była równie wstrząśnięta jak my, separując się od talibów, kaszmirskich separatystów, wsperanych przez Pakistan i innych fanatyków islamskich. Goszcząc w domach tamtejszych mieszkańców dowiedzieliśmy się o niejednym koszmarze, wymierzonych również w samą społeczność muzułmańską, sprzeciwiającą się nakazom fanatyków. Gdy już się znaleźliśmy w Srinigarze w Kaszmirze, właśnie trwały gwałtowne demonstracje, a tydzień wcześniej zdążył wybuchnąć autobus na trasie, którą wkrótce mieliśmy w ten sam sposób pokonać. Ciągłe kontrole, nadzór policyjny... koszmar. Na początku tego roku, kiedy jeszcze byliśmy w Mysore doczekaliśmy się również nowino zamachach w  Jaipurze czy Allahabadzie, już nie pamiętam. Ale póki nie dorwano się do zachodnich turystów, nie wiele osób na Zachodzie się tym przejęło. Tu w Indiach separatystyczne wątki są wciąż żywe. I trudno się dziwić hindusom, takim jak nasz zaprzyjaźniony artysta i misty Ragapathi, że się wypowiada nie pochlebnie o mułzumanach a w szczególności Pakistańczykach. Sam Ragapathi pytany o religie mówi, że jest hindu, buddystą, szinto, chrześcijaninem, ale pytany czy muzułmaninem? stanowczo się od tego odżegnywał. Nawet taki wymedytowany, przepełniony miłością człowiek jak on nosi piętno współczesnej historii.
07:58, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »