W Indiach - o pobycie z dziećmi w Mysore, stolicy jogi. O rodzinie, ciele, jodze, ajurwedzie, kulturze hinduskiej, tybetańskiej, pracy z ciałem, masażu. Z punktu widzenia: artystki, bioenergoterapeutki, antropologa, rodziców, masażystów i adeptów jogi.

O nas

Dharma - Joga Ajurweda Masaże Jogiczne

TAJSKI MASAŻ JOGICZNY - AJURWEDYCZNA PRACA Z CIAŁEM

DHARMA NA FACEBOOKU

Nasza lista mailowa

Twój email


RSS
piątek, 27 marca 2009
Holi - hinduskie świeto radości i wiosny

Holi swieto radosci i wiosny

Holi to święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (lutymarzec). Nazywane jest również Festiwalem Kolorów i kojarzone z kolorowymi proszkami do obsypywania przyjaciół. Geneza święta wywodzona jest z różnych mitów indyjskich, zależnie od wyznawanej tradycji hinduizmu  i rejonu Indii (stany północne, wschodnie lub południowe). W lekkiej formie wykorzystuje sie sproszkowane kolory, ktorymi sie obrzuca, albo dotyka, w bardziej intensywnej formie, uzywa sie wody proszkow i tlumy szaleja. Taki hinduski śmingus - dyngus, tyleże bez łajania gałązkami - ahimsa!

holi - barnaba po imprezie

holi w sąsiedztwie

Na zdjęciach najbliżsi koledzy i koleżanki z sąsiedztwa.

11:01, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »

Judy ze swoimi szczeniakami

Codzienne tańce w świątyni ku czci Sziwy

Barnaba i Namaswiny w drodze do przedszkola

 

10:20, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
SHIVARATRI

W trakcie ostatniego miesiąca sporo się działo. Mało mieliśmy czasu na opisywanie. Odwiedził nas Przemek Nadolny. Skończył się nasz kurs tajskiego. Prowadziliśmy co piątek naszą restaurację, karmiąc wygłodniałych studentów jogi. Coraz więcej masaży. A Barnaba skończył rok szkolny w przedszkolu.

Shri ganapathi - shivaratri ceremony

sri ganapati Sachchidananda w swoim aszramie odprawia ceremonię shivaratri

Shivaratri spędziliśmy na obrzędach w  aszramie sri Ganapati Sachchidananda. Jest jednym z żyjących awatarów. Sri Swamiji jest uznanym za swoją uzdrawiającą i medytacyjną muzykę. Jest uznany za duchoweo przewodnika, kultywującego starożytne wedyjskie tradycjie. Narodził się jako  w pełni zrealizowana osoba. Jest guru w lini Dattatreya Avadhoota. 

Sri Swamiji szanuje wszelkie religie i naucza, że można dosięgnąć boga wieloma ścieżkami. 

Shivaratri to Wielka Noc Sziwy. Cało nocne spiewanie ku czci sziwy i poszczenie.

shivaratri w sri ganapati sachchidananda ashrama

mahindra sisters - muzycy z karnataki

 

 

 

10:12, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 lutego 2009
RODZINNIE W INDIACH
Okazuje się, że nasz rodziny pobyt z dziećmi cieszy ludzi i inspiruje. Jak nas słuchy dochodzą, odwiecznie bezdzietni jogini uświadamiają sobie, że jednak można pogodzić praktykę i życie rodzinne. Znajomi opowiadali nam jak po zeszłorocznym pobycie i publikacjach zdjęć w livingmysore i innych wirtualnych blogach z Mysore - przybyło tu rodzin z dziećmi, których podobno przekonał obraz bawiących się dzieci z Zachodu. Ponoć również niektórzy zaczęli się zastanawiać nad rozmnażaniem. Żyjemy skromnie, bez większych wygód, choć zdecydowaliśmy się tym razem na zakup pralki, co jest tutejszym błogosławieństwem. Ci którzy mają swoje małe pociechy napewno wiedzą jak mogą się one uświnić i całe swoje otoczenie. Żyjemy w rytmie, co pomaga dzieciom. Praktyka, śniadanie, przedszkole, praca, powrót z przedszkola, lunch, sjesta, praca i wolny czas wieczorem.
11:41, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 lutego 2009
JOGA NA PLAŻACH GOA, INDIE - SLIDESHOW

14:35, moniabo
Link Dodaj komentarz »
AJURWEDYJSKI MASAŻ JOGICZNY

Na Goa rozwinęłem swój warsztat ajurwedyjskiego masażu jogicznego, o którym możecie poczytać na naszej stronie dharmy (www.dharma.org.pl/ayurvedicyoga.html) na razie tylko po angielsku, ale niedługo dodam po polsku. Generalnie jest bardzo podobny do tajskiego, jeżeli chodzi o techniki rozciągające. Ma też bardzo fajne techniki głębokiego masażu rękoma i stopami przy użyciu ajurwedyjskich olejów i sproszkowanych ziół. Efekt jest bardzo odprężający i regenerujący. Powiedziałbym, że pod względem intensywności lokuje się pomiędzy tajskim suchym, a kalaryjskich, do którego używamy dużo oleju.

A to pokaz slajdów, który wrzuciliśmy na youtube: 

12:04, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
DO DOMU - DO MAJSURU, INDIE

2 tygodnie na goa szybko zleciały i wróciliśmy do swoich majsurskich pieleszy. Wystarczyło wyjechać na chwilę, a tu zmiany, zmiany, zmiany. Otóż popularny nauczyciel asztanga jogi z Mandala Yoga Shala - Shishadri na dobre odszedł i wyjechał do Europy z objazdowymi warsztatami. Po powrocie ponoć ma otworzyć własną szkołę. Na jego miejsce zgłosiło się dwóch nauczycieli. Natomiast w naszej shali Sthalam 8 Yoga SHala przeżyliśmy szok. Kiedy zorientowaliśmy się, że zamiast dwóch porannych zajęć są teraz trzy byliśmy nieco zdziwieni, ale później dowiedzieliśmy się że wszystkie są pełne po 15 osób, plus długa lista oczekujących. Dziękowaliśmy, że jesteśmy oddanymi uczniami Ajaya, więc nie było problemu ze znalezieniem dla nas miejsca. Czas zajęć też się zmienił. Teraz zaczynamy o 5.30, czyli pobudka około 4.30, żeby się przygotować. Fajnie jest poćwiczyć z rana, kiedy jeszcze ciemno i wyjść ze szkoły kiedy jeszcze wschodzi słońce, a przed nami cały dzień. Trochę ruszyło mi się z masażami mimo paskudnie nielicznej reklamy,ale tak już jest, że poczta pantoflowa jest szybsza od moich marketingowych poczynań. Stanęło na tym, że masuję u nas w szali popołudniami, czasami także u nas w domu.

 

na chamundi hill po powrocie do domu szybko obskoczyliśmy wszystkie kapliczki na górze

 

 

11:54, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
GOA - JOGA, MASAŻE KU CHWALE INDYJSKIEGO SŁOŃCA

Bardzo przepraszamy, że tak długo nic nie raczyliśmy napisać. Pochłonięci przez życie rodzinne i praktyke ledwo co znajdujemy czas na internetowe ekscytacje:)

monia w śirszasanie

Nowy rok rozpoczeliśmy chorobą. Jak co roku styczeń w Mysore to wylęgarnia chorób i wirusów o zabarwieniu gastrycznym. Najpierw ja, później Monia, Barnaba i na końcu dopadło też Zoję.   Trochę się to przedłużało. Skorzystaliśmy z okazji warsztatów ajurwedyjskiego masażu jogicznego na Goa. Zebraliśmy się i zapakowaliśmy do autobusu.

Klasa Semi-Delux w Indiach pozostawia dużo do życzenia. Zazwyczaj  kupujemy 4 siedzeniam, czasami jednak  gdy podstawiają autobus z rzędami po 2+3 siedzenia, to dokupujemy jeszcze 2 miejsca i tak rozłożeni na 6ciu siedzeniach staramy się przetrwać 15 godzin w tej jeżdżącej puszce. Przydają się koce albo śpiwory, bo noce bywają zimne, a w niektórych autobusach otwierają się nieustannie okna. Przydają się dla dzieci mokre husteczki i dla wszystkich coś orzeźwiającego do picia. Polecam też chusteczki nasączane olejkiem miętowym, bo smród spalin i ciągłe wyboje przewracają żołądek do góry nogami. Cieszyliśmy się na ten wyjazd tym bardziej, że wypracowaliśmy sobie drobne kontuzje w trakcie praktyki, które morskie kąpiele i smażenie na słońcu miały uzdrowić.

morjim beach

 

Na Goa dni nam upływały na delektowaniu się chlebem razowym, wypiekanym przez znajomego hipisa, masażach i wygrzewaniu się ku chwale słońca. Niezabrakło kąpieli. Było cudownie wskoczyć do cieplutkiego morza w środku zimy, tym bardziej, że tego roku temperatury w styczniu były dość letnie, coś ponad 36 stopni celsjusza. Bardzo szybko wszyscy doszliśmy do formy. Dzieci były zachwycone, silne i opalone.

barnaś w swoim lungu

piaskowy zojak

w autobusie semidelux z powrotem do mysore

w autobusie, ostatnie ujęcia znad morza

 

Choć wedle yoga shastr nie wypada ćwiczyć jogi w miejscach publicznych, ani na wolnym powietrzu, nie mogliśmy się powstrzymać, aby choć trochę się powyginać w tak przyjemnych okolicznościach przyrody. Wykorzystaliśmy mniej uczęszczane miejsca, aby cieszyć się nieskrępowaną wolnością od ciągłych tekstylii i poćwiczyliśmy sobie trochę przy promieniach zachodzącego słońca. Udało nam się to uwiecznić na kilku zdjęciach. Oto próbka, a więcej w galerii zdjęć jogi (zobacz w boxie po lewej).

joga rodzinnie joga rodzinnie, bartek z barnabą

monia w padmasanie

monia w matsyasanie

bartek w janu śirszasanie a

 

 

11:44, jogamasaz
Link Komentarze (1) »
sobota, 03 stycznia 2009
Indie świątecznie
Grudzień szybciutko nam zleciał na praktyce i codziennym życiu.
Pojawili się znajomi i odjechali. Niektórzy zostali. Niektórzy ponownie się pokazali.
tuż po wycieczce z Iyengarem dojechały Kasie
 
Była wigilia w santoszy, prezenty.
wigilia w santoszy
 
prezenty spod choinki
 
Spacery.
 
 
 
 

 
chamundi w blasku ichwale
 
Wyprawy no i sylwester. Postanowiliśmy spędzić go w domowym zaciszu. Nasi gospodarze zrobili nam niespodziankę organizując mega imprezę na terenie swej posiadłości. Były tańce, masala dosa po północy, zabawy integrujące. Super.
sylwester
 
sylwester i dosa po północy

zabawy w małpki

sylwestrowy bufecik
 
zabawy w małpki
 
kasia porwana do tańca
 
noworoczne słodycze, aby osłodzić nadchodzący rok
Korzystając z okazji pozdrawiamy i przesyłamy najszczersze życzenia nowo roczne. Dużymi krokami nadciąga rok brązowej krowy, gdzie głównym elementem będzie ziemia. Będzie więc to rok wytężonej pracy. Życzymy więc gruntującej praktyki, spełnienia marzeń. Hari Om.
03:24, moniabo
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 grudnia 2008
BNS IYENGAR & BKS IYENGAR - czyli co nowego u nas w Indiach

Ostatnio pozwoliliśmy sobie na dłuższą przerwę w naszych relacjach. Na czym to skończyliśmy, acha był to bakrid. ale to już przeszłość. Teraz wielkimi krokami zbliżają się święta. W chrześcijańskich kościołach śpiewają psalmy coraz głośniej. a w sklepach pokazały się asortymenty bożo narodzeniowe. Barnaba zaliczył świąteczną imprezę w przedszkolu. był Mikołaj, rozdał prezenty no i impreza, muzyka, chipsy, słodycze. Z czego wynika, ze był zachwycony.

barnaś w przedszkolu z jackiem  barnaba w przedszkolu 

 

 Sri B.N.S. Iyengar

Nie zdążyliśmy się pochwalić, że rozpoczęliśmy na początku miesiąca praktykę u szanownego B.N.S. Iyengara z Mysore. Sekwencja nieco odmienna od tej u P.Joisa jak i tej ktorej uczyliśmy się u Ajaya Kumara. Przede wszystkim to że jest to sesja prowadzona pod jego dyktando. Jego słowa rozpraszają przeszkody i praktyka płynie niewiarygodnie szybko i bezpiecznie. Umysł jest skupiony, a miejsce jego szkoły to przeżycie "mistyczne". Yogashala znajduje się w Parakala Mutt, dużej świątyni przy pałacu Jaganmoh. BNS Iyengar jest uczniem zarówno Sri T.Krishmacharyi and Sri K Pattabhi Jois. Pan Iyengar ma 83 lata i radzi sobie znakomicie na sali. W 1984 roku po licznych pielgrzymkach do świętych miejsc Indii i wieloletnim odosobnieniu w swej rodzinnej wiosce został poproszony przez Swamiego z Parakala Mutt aby poprowdził szkołę jogi. Został mianowany tytułem Yogavisharda przez maharadżę Mysore, a w 2000 roku tytułem Yoratna.

patanjala yogashala   Sri B.N.S. Iyengar

 

Pierwsze nasze spotkanie totalnie nas do niego przekonało. Ma świetlistą energię nauczyciela. Mówi o sobie, że ma akademickie podejście do jogi, poparte wykształceniem w sanskrycie i pismach wedyjskich. , I rzeczywiście może budzić szacunek. Za każdym razem kiedy go Monia widziała, mówiła w zachwycie że ma ten rodzaj światlistego ciała, niesamowitą energię. Zarówno Monia jak i Kasia, która ostatnio nas odwiedziła, reagowały oczyszczającą potrzebą płaczu, prawie. Może jestem bardziej krnąbrny i nie widzę świetlistej powłoki, ani nie chce mi się płakać, ale z pewnością zamieram w skupieniu, aby móc wsłuchać się w jego mowę. Ważę słowa,czując duży szacunek wobec naszego nauczyciela. I to nie dla samej praktyki lecz właśnie dla niego tu jesteśmy. Praktyka jest tu czymś nowym. Jest otwierająca. Mimo, że wiatr chula po zakurzonej sali, to słowa , które nadają rytm naszym winjasom, jego obecność i dyscyplina- to sprawia, że miękniesz i poddajesz się , a przede wszystkim twój umysł.Człowiek pokornieje pod jego dyktandem.

Pokrótce przekazał nam na wstępie, że musimy praktykować jogę, aby pokonać naturę, aby pokonać cykl kolejnych narodzin. Aby tego dokonać musimy połączyć nasze małe ja - nasze ego z jaźnią kosmiczną - dużym Ja. Na tym planie nie ma bogów, płci - jest woda naszego ciała, którą podgrzewamy przez naszą praktykę asan do 96 stopni aby przemienić ją w parę, przemieniając ją w siłę życiową. To oczyszcza ciało i duszę. To co jest potrzebne do rozwoju w jodze, to zdrowie, długowieczność i spokój umysłu - mówi pan Iyengar. Jest on jak doktor. Joga ma oczyścić ciało i umysł. Na planie fizycznym uzdrawia ciało przez podgrzanie wody i wydalenia zanieczyszczeń ciała przez pot. Stopniowo pot będzie tracił zapach, aż stanie się bezwonny, co świadczy o naszej czystości ciała. Na planie umysłu i duszy musimy oczyścić się z grzechów i karmy poprzednich wcieleń przez medytację i pranajamę, której również uczy na równi z lekcjami filozofii jogi.  

Jego sekwencja asan nazywana Asztanga Winjasa Jogą mówi się że jest gdzieś pomiędzy ściśle wyznaczonymi seriami K.P Joisa a osobistą sekwencją TKV Desinkara, syna Krishnamaczarji. Pan Iyengar podchodzi do praktyki asan jako jednej z gałęzi klasycznej asztangi Patanjaliego. Uważa, że zdolność wykonania  dwóch pierwszych serii jest wystarczająca dla większości praktykujących. Po czym powinni włożyć więcej wysiłku w bardziej duchowo ważniejsze gałęzie jak pranayama i medytacja.

 

 B.K.S. Iyengar

 Ostatnio w piątek miasto królów odwidził inny Iyengar - BKS z Puny. Razem ze swoimi studentami,wtłoczonych do 9 autobusów odbył swoją urodzinową (90lat) podróż w rodzinne strony.W urodzinowym prezencie zaadoptował jednego z tygrysów , trzymanych w mysorskim zoo. Wybieraliśmy się na spotkanie z nim. Ze swojej strony dzięki Asia za telefon:) Niestety nie udało nam się. Praktyka, życie rodzinne ... cóż może przy następnych urodzinach damy radę, może na 100tnych.

 

bks iyengar adoptuje tygrysa z mysroskiego zoo

 

Były ostatnio również podróże. Wybraliśmy się na wycieczkę dookoła chamundi hill, gdzie ostatnio rabują. Słyszeliśmy już o dwóch wypadkach, kiedy na pędzącym motorze, podjeżdżają mili chłopcy i nagle cap, łapią za torebkę albo aparat, wyszarpują, co często kończy się upadkiem i poturbowaniem , a oni w prują z uśmiechem w siną dal. także miejcie to na uwadze wybierając się w te okolice.

 

monika z widokiem na okolice chamundi hill
 
 
Było też gotowanie z Nileshem, o czym więcej będzie w zakładce z jedzeniem.Możecie cieszyć się naszymi nowymi galeriam foto poświęconymi sztuce, jodze i jedzeniu. Aby wejść wystarczy kliknąć w linki umieszczone w lewym boksie.
 

 

14:37, jogamasaz
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5